Czym jest wenflon? Jakie są wskazania do jego założenia i jak trzeba to zrobić? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Co to jest wenflon?
Wenflon to potoczna nazwa jednorazowej kaniuli dożylnej, a więc mówiąc bardziej obrazowo plastikowej rurki zakończonej portem, którą umieszcza się w żyle pacjenta, by podać mu kroplówkę, leki lub pobrać krew do badań.
Wenflon bardzo często pozostaje w żyle do siedemdziesięciu dwóch godzin, choć zdarzają się też przypadki, gdzie czas ten jest wydłużany. Jego stosowanie jest nie tylko wygodne, ale również bardziej komfortowe dla pacjenta, ponieważ dzięki temu, że pozostaje w żyle, pacjent nie jest narażony na wielokrotne wkłuwanie się w ciało i wiążący się z tym dyskomfort.
Poza tym, eksperci wskazują, że kaniula dożylna jest o wiele bezpieczniejsza od igły. Wynika to z tego, że cechuje się wysoką elastyczności, więc nie istnieje ryzyko złamania się, czy pozostania w naczyniu krwionośnym. Wenflony oferowane są w wielu różnych rodzajach, co z pewnością ułatwia ich wybór do wieku, wagi, czy widoczności żył u pacjenta.
Gdzie i jak zakłada się wenflon?
Założenie wenflonu może budzić stres, zwłaszcza u osób, które po raz pierwszy mają z nim do czynienia. Jednak uspokajamy, cały proces nie trwa długo i nie sprawia większego dyskomfortu niż przy pobrani krwi. Zatem jak zakłada się wenflon? Bardzo często wkłucie wenflonu znajduje się na grzbiecie ręki, na przedramieniu lub w zgięciu łokciowym. Jednak nie jest to regułą, więc wenflon można też założyć w wielu innych miejscach ciała, w tym na przykład na stopie, co jest bardzo częste u dzieci.
Ważne, by było to miejsce wolne od stanów zapalanych, czy infekcji. Zakładanie wenflonu zawsze wykonywane jest w jednorazowych rękawiczkach i zaczyna się od nałożenia elastycznej opaski powyżej miejsca wkłucia, a tego jego dezynfekcji. Następnie igła wkłuwana jest w żyłę, a następnie stopniowo wysuwana, by zastąpić ją plastikową rurką. Gdy znajdzie się w żyle, można już podać kroplówkę, lek lub zamknąć nieużywany port załączonym do wenflonu koreczkiem.